Haber

MEB, İstanbul’daki 93 okulun yıkılarak yeniden yapılmasını veya güçlendirilmesini istedi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), İstanbul Valiliği’ne yazı göndererek, depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle tahliyesine karar verilen 93 okulun yıkım, yeniden inşa veya güçlendirme işlemlerinin hızlandırılmasını istedi. hızlı bir şekilde tamamlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı, güçlendirme ve yıkım kararı verilen 93 okul ve kurumla ilgili İstanbul Valiliği’ne yazı gönderdi.

Yazıda, İstanbul Sismik Çalışması kapsamında yapılan sismik analiz sonuçlarına göre yıkılıp yeniden yapılması veya güçlendirilmesine karar verilen 93 okul ve kurumun yatırım programına alınmasının istendiği hatırlatıldı. İstanbul Valiliği tarafından şehirde meydana gelebilecek olası bir depreme hazırlık amacıyla oluşturulan Risk Azaltma ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP).

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından İstanbul Temel Eğitim Kurumları Üretim Programı (TEKYP) ve Devlet Yatırım Programı’nda (DYP) toplam 8 bin 350 derslik olarak belirtilen yazıda, proje tutarının 22 milyar olduğu kaydedildi. gerçek fiyatlarla lira.

Söz konusu 8 bin 350 derslikten 5 bin 620’si 2021 ve 2022’de TEKYP ve DYP’ye yeni proje olarak, 2021’de 68 milyon 227 bin lira, 2022’de 192 milyon 70 bin 584 lira olmak üzere toplam 260 milyon 297 bin lira alındı. 584 liralık büyük onarım/güçlendirme ödeneğinin İstanbul’a gönderildiği belirtilen yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Bu kapsamda Valiliğinizin talep ettiği takviyeler yatırım programına alınmıştır. Yıkılıp yeniden yapılacak okulların değerlendirilmesi, tahliye edilen 93 okulla ilgili detaylı çalışma tebliğ edildikten sonra Valiliğinize bildirilecektir. Bakanlığımıza.

Halihazırda ilinizin yatırım programında yer alan ve daha önce Bakanlığımızca ihale izni verilen projelerin yıkım ve yeniden yapım süreçlerine öncelik verilerek inşaatına devam edilmesi ve ivedilikle bitirilmesi gerekmektedir. veya Valiliğiniz tarafından depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle tahliyesine karar verilen 93 okulun güçlendirilmesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu