Haber

İran: Doların etkisinin azalmasıyla Batı’nın ekonomik hakimiyeti en düşük seviyeye inecek

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Shamhani, doların ekonomik ve ticari borsalardaki hakimiyetine son verilmesinin ivme kazandığını söyledi.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı’na (ISNA) göre Şamhani, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Özel Temsilcisi Igor Levitin ile Tahran’da bir araya geldi.

Görüşmede, iki ülke arasındaki ekonomi ve bankacılık anlaşmalarının hayata geçirilmesi ve Kuzey-Güney Koridoru Projesi’nin başlatılmasının hızlandırılması süreci ele alındı.

Batı’nın ekonomik yaptırımlarını etkisiz hale getirmek için iki ülkenin ortasındaki yatırımlar ile bankacılıkta ortak para ve mali süreçler konusunda son aşamaya gelindiğini söyleyen Şemhani, şunları kaydetti:

“Doların etkisini azaltmak için açılan, birçok ülkenin katıldığı bölgesel ve uluslararası ekonomik mübadele yolu, Batı’nın dünya ekonomisi üzerindeki hakimiyetini mümkün olan en düşük seviyeye indirecektir.”

Şamhani, iki ülke liderlerinin kararlılığıyla bölgede geçişte önemli rol oynayacağını belirttiği Kuzey-Güney Koridoru’nun bir an önce hayata geçirilmesinin önünde hiçbir engel kalmadığını vurguladı.

Levitin, Moskova yönetiminin bu projeleri hayata geçirme kararlılığını da dile getirdi.

Putin’in Temsilcisi, “Moskova, transit, çelik, petrol ve petrokimya gibi alanlarda ortak projelerin bir an önce hayata geçirilmesine ve bölgedeki birçok ülkenin faydalanabileceği ekonomik ve sermaye alanlarındaki yatırımlara hazır.” terimleri kullandı.

İran ve Rusya, 2016 yılında karşılıklı ticarette yerel para birimlerini kullanma konusunda anlaşmıştı.

arsuzhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu