Ekonomi

İngiliz ekonomistler durgunluk riskinin azalmasını ve güçlü büyümeyi öngörüyor

İngiliz ekonomistler, ülkede resesyon riskinin azaldığını ve bu yıl büyümenin beklenenden güçlü olacağını tahmin ettiklerini bildirdi.

İngiliz Sanayi Konfederasyonu’nun (CBI) tahminlerine yer veren İngiliz medyasında yer alan habere göre, ülke ekonomisine ilişkin beklentilerdeki iyileşmenin başlıca nedenleri arasında enerji fiyatlarındaki düşüş, arzdaki aksamaların azalması yer aldı. zincirler ve Çin’in Kovid-19 önlemlerini kaldırması.

İngiltere ekonomisinin bu yıl yüzde 0,4 ve gelecek yıl yüzde 1,8 büyüyeceğini varsayan CBI, daha önce 2023’te yüzde 0,4’lük bir daralma ve 2024’te yüzde 1,6’lık bir büyüme öngörmüştü.

CBI, azalan durgunluk riskine rağmen, yüksek faiz oranları nedeniyle bu yılın hane halkı ve işletmeler için zorlu olmaya devam edeceğini tahmin ediyor.

Ayrıca konfederasyona göre, zayıf yatırım ortamı ülkedeki en değerli konulardan biri olmaya devam edecek ve yıl sonuna kadar pandemi öncesi seviyelere dönmeyecek.

Uluslararası Para Fonu (IMF) da geçen ay İngiltere ekonomisine ilişkin tahminini değiştirmiş ve ülkede resesyon beklenmediğini ve pozitif büyümenin görüleceğini açıklamıştı.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ise üye ülkelerde bu yıl için büyüme tahminini geçen hafta yüzde 0,8 seviyesinden yüzde 1,4’e yükseltirken, elektrik fiyatlarındaki düşüşün de etkisiyle, İngiltere için beklentisi ise yüzde 0,4 daralmadan yüzde 0,3 oldu. pozitif büyümeye dönüştürdü.

OECD de İngiltere’nin G20 ülkeleri arasında en yüksek enflasyona sahip ülkelerden biri olacağını açıkladı.

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, OECD verilerine ilişkin yaptığı değerlendirmede, büyüme trendine rağmen enflasyonun hala çok yüksek olduğunu ve bu yıl sonuna kadar enflasyonu yarı yarıya indirmeye kararlı olduklarını belirtti.

İngiltere’de enflasyon Nisan ayında yıllık bazda yüzde 8,7 oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu