Haber

Financial Times’tan seçim yorumu: Hantal koalisyonun şansı yok

İngiliz Financial Times, muhalefetin seçimleri kazanma şansının bir analizini yayınladı.

ŞİDDETLİ REKABET

İngiliz Financial Times, ‘Türk muhalefetinin adayı Erdoğan’a meydan okumak için zorlu bir çabayla karşı karşıya’ dedi ve Altı Masa’daki partilerin ortak aday için ortadaki kıyasıya rekabeti bir kenara bıraktığı yorumunu yaptı.

YENİLENEN BİR ADAYA GERİ DÖNÜŞ

Financial Times, adaylığı bu hafta başlarında açıklanan Kemal Kılıçdaroğlu’nu, CHP ile iki referandum ve daha da kötüsü arka arkaya dört genel seçim kaybetmiş, alçak sesli bir iktisatçı olarak tanımladı.

Türk seçmeninin belki de daha sıkıcı bir cumhurbaşkanına hazır olduğunu savunan gazete, Kılıçdaroğlu’nun muhalefet bloğundaki partiler tarafından aday gösterilmesini ‘karmaşık’ olarak nitelendirdi.

BİR MEYDAN OKUMA KOALİSYONU

Türkiye’nin ana muhalefet partisini 13 yıldır yöneten Kılıçdaroğlu’nun seçiminin sancılı müzakerelerin ardından geldiğine dikkat çeken Financial Times, bunu muhalefet bloğu için söyledi. “İslamcılar, milliyetçiler ve daha liberal eğilimlerden oluşan ‘hantal’ bir koalisyon” cümleyi kurdu. CHP liderinin söz konusu koalisyonla bu noktada acil bir meydan okumaya giriştiğine dikkati çeken gazete, geçen hafta İY Parti lideri Meral Akşener’in masadan ayrılmasıyla Kılıçdaroğlu’nun adaylığıyla ilgili şüphelerin daha açıklanmadan dağıldığını yazdı.

kartal-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu