Haber

Filistinli Yetkililer, Daha Fazla Şiddete Yol Açacağını Söyleyerek İsrail’in Cezai Tedbirlerini Kınadı

RAMALLAH, 30 Ocak (Xinhua) — Filistin Yönetimi Pazar günü, İsrail’in Filistinlilere karşı uyguladığı cezai tedbirleri kınadı ve bunların gerilimi ve şiddeti daha da artıracağını söyledi.

İsrail medyası, Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki İsrail hükümetinin, bir sinagogun yakınında yedi İsrailliyi öldüren Filistinli bir adamın ailesinin evinin yıkılması ve aile üyelerinin dışlanması da dahil olmak üzere bir dizi cezai önlemi onayladığını bildirdi. ulusal sigorta kapsamı.

Filistin Dışişleri Bakanı yaptığı açıklamada, söz konusu kararların “uluslararası hukukun ve Cenevre Anlaşması’nın ciddi ihlalleri ve Kudüs’teki Filistin varlığına darbe indirme ve boşaltma amaçlı toplu cezalar” olduğunu söyledi.

Filistin bakanlığı, bu “keyfi” kararların, iktidar mantığına dayanan sömürgeci zihniyeti ve İsrail’in tüm çatışma alanını ateşlemenin başlangıcı olarak yangını körükleyecek tırmanan şiddet anlayışını yansıttığını söyledi.

İsrail ile Filistinliler arasındaki gerilim Ocak ayından bu yana önemli ölçüde arttı. Filistin Sağlık Bakanlığı’na göre, 1 Ocak’tan bu yana İsrail askerleri yaklaşık 32 Filistinliyi öldürdü ve onlarca Filistinliyi yaraladı.

Doğu Kudüs’teki Neve Yaakov yerleşimindeki bir sinagogun yakınında Cuma akşamı silahlı bir Filistinli tarafından ateş açılması sonucu en az yedi kişi öldü, üç kişi yaralandı.

Cumartesi sabahı, 13 yaşındaki bir Filistinli, Doğu Kudüs sokaklarında kurduğu pusuda iki İsrailliyi silahla yaraladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu