Haber

BMGK başkanlığını Rusya devraldı: ‘En kötü 1 Nisan şakası’

Rusya-Ukrayna savaşı bir yılı aşkın süredir devam ederken Rusya’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) başkanlığını devralmasına Ukrayna tepki gösterdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba, sosyal medya hesabından karara ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Rusya’nın BMGK başkanlığı uluslararası topluma bir tokattır. Mevcut BMGK üyelerini Rusya’nın başkanlığını kötüye kullanma girişimlerine engel olmaya davet ediyorum. “

‘ULUSLARARASI GÜVENLİK KURALLARININ İHLALİ’

CNN International’a göre Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Rusya’nın 1 Nisan itibarıyla BMGK başkanlığını devralmasını “dünyanın en kötü 1 Nisan şakası” olarak nitelendirdi. Kuleba konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Uluslararası güvenliğin tüm temel kurallarını sistematik olarak ihlal eden bir ülke, tek görevi uluslararası güvenliği korumak ve sürdürmek olan bir kurumun başındadır.”

15 üyeli BMGK’ya her ay bir ülke başkanlık eder; Başkanlık sırası alfabetik olarak belirlenir. Üye ülkeler, Rusya gibi tüm üyelerin bir oya sahip olduğu BMGK tarafından alınan her karara uymakla yükümlüdür. Rusya en son Şubat 2022’de Rusya-Ukrayna savaşı başladığında BMGK’ye başkanlık etmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu